• Laika Banka
  • Mūsu operātori gaida Jūsu zvanu

Mūžu dzīvo-mūžu mācies!

Publicēts Pirmdiena, 19 Maijs 2014 Autors Сергей Александрович

Mūžu dzīvo-mūžu mācies!

Daudziem Laika Bankas dalībniekiem jau labu laiku ir zināms, ka mums ir parādījies ļoti jauks un atsaucīgs draugs un sadarbības partneris – Dienas centrs “Paaudzes”. Sadarbības ceļā ar Dienas centru mums ir radušies daudzi veiksmes stāsti. Lūk noslēdzies arī kārtējais, kuram iespējams arī turpinājums!

„ Pati vērtīgākā īpašība dzīvē  - mūžīga zinātkāre, kas gadu gaitā neizsīkst un atdzimst katru rītu no jauna.” (R.Rolāns) Šos vārdus var teikt arī par Dienas centra „ Paaudzes ” apmeklētājiem.

Katrs cilvēks  Dienas centrā  ir gaidīts, ar katru šeit cenšas parunāt un sadzirdēt, kādas ir  vajadzības. Pamatproblēmas ir vientulība, veselība un nesasniedzamas iespējas, ko finansiālu apsvērumu dēļ pensionārs vienkārši nevar atļauties. Bet kad izdodas šo nomāktību pārvarēt un atvērties sarunai, tad atklājas cita pasaule – kas tik jaunībā nav darīts un ko vēl gribētos padarīt. Interese ir par ekskursijām, kopīgām  pastaigām svaigā gaisā, nūjošanu, par veselīgu kustēšanos -  grupas vingrošanu kopā ar fizioterapeitu un vingrošanu trenažieru zālē.

Arī teiciens: „Mūžu dzīvo – mūžu mācies!” attiecas uz Centra apmeklētājiem.  Cilvēkus aizrauj māksla visās tās izpausmēs - gleznošana, rokdarbi, literatūra, vēlas klausīties dzeju, mūziku,  lekcijas par dažādām tēmām, ļoti grib dejot un, protams, seniorus interesē arī jaunajās tehnoloģijas un iespējas, ko piedāvā dators. Centrā ir datortelpa, aprīkota ar pieciem datoriem, pieejams internets, trūkst vienīgi  IT speciālista, kas tajā pastāvīgi darbotos un palīdzētu apgūt datorparsmes tieši senioriem.

Jau no Dienas centra atvēršanas brīža, sāka meklēt, apjautāt apkārtējo sabiedrību, vai neatrastos kāds cilvēks, brīvprātīgais, kurš uzņemtos darboties Centra datortelpā, sākotnēji kaut vai kā konsultants, lai datori būtu pieejami Centra apmeklētājiem. Tika dzirdēts par Lattelekom senioru datorapmācības programmu, un liela daļa Centra apmeklētāju tieši izteica vēlēšanos apgūt prasmes darboties ar datoru: lietot internetu, lai apmaksātu rēķinus, meklētu darbu, Skyp un citus sociālos tīklus, jo daudziem tagad radi dzīvo plašajā pasaulē, apgūt Word dokumenta sastādīšanu, konkrēti CV, jo Dienas centrs ir domāts un atvērts visai sabiedrībai, kas jūt pēc tā vajadzību, tai skaitā arī bezdarbniekiem, invalīdiem. Tas piedāvā apmešanās vietu dažādām biedrībām un cilvēku interešu grupām. Šeit var nākt un darboties dažādi pulciņi, kā piemēram – šahs, domino, prāta spēles, floristika utt. Vajadzīga tikai izdoma un apņemšanās!

No pagājušā gada decembra līdz šī gada aprīlim Dienas centrs ir piedzīvojis brīnišķīgu pieredzi. Stāsts ir par Kristīni, kura pēc savas pirmās profesionālās izglītības iegūšanas ir Informātikas skolotāja, vēlāk ir iegūta cita izglītība un darbu skolā nomainīja cita profesija. Kā IT speciālists Kristīne, protams, izmanto mūsdienās piedāvātās komunikācijas iespējas un ir reģistrējusies kā brīvprātīgā savstarpējās palīdzības sistēmā “Laika Banka”. “Laika Bankas” būtība ir piesaistīt un popularizēt brīvprātīgā darbu. Kā savstarpējās palīdzības sistēma tā fiksē padarītā darba stundas un ļauj brīvprātīgajiem arī pašiem saņemt sev nepieciešamo palīdzību. Tad Kristīne savā e-pastā saņēma vēstuli par to, ka Dienas centrs „Paaudzes” vēlas organizēt datorkursus un  meklē pasniedzēju. Ja ir nedaudz brīva laika, kāpēc gan nepalīdzēt un Kristīne piekrita!

Nevar teikt, ka viņa ir kā izslāpusi pēc lieka darba, bet Kristīnei ir žēl gados vecus cilvēkus, kuri jūtas vientuļi.

Sākotnēji kursi bija iecerēti uz trīs mēnešiem. No 15 cilvēkiem tika izveidotas trīs grupas, katrā pieci cilvēki. Nodarbības ilgums bija vienu stundu,  reizi nedēļā - trešdienās, rezultātā četru mēnešu garumā. Ja nodarbība iekrita svētku dienā, tad mācību stunda tika pārcelta uz citu nedēļas darba dienu. Nekādas atlaides netika dotas, arī mājas darbi tika uzdoti. Tie kursanti, kuriem mājās nav sava datora, nāca papildus nodarboties individuāli.

Atsauksmes no studentiem senioriem par pasniedzēju bija lieliskas, interese par kursiem pieauga, diemžēl visu gribētāju vēlmi apgūt datorzinības, nevarējām piepildīt.

Pati Kristīne ar rezultātu ir apmierināta, arī datortelpa esot mājīga, priecājās par to, ka tik daudziem senioriem ir interese apgūt ko jaunu. Sākumā no senioru puses bijusi jūtama tāda kā panika, bet tad palicis arvien mierīgāk. Apgūts tika Internets (informācijas meklēšana, rēķinu apmaksa), MS Word, MS Windows (informācijas saglabāšana, pārnešana).

Kristīne atzīst, ka šai grupai ir palikušas vēl neapgūtas lietas un kursu mācību ilgums varētu būt vismaz seši mēneši, jo darbā ar senioriem ir sava specifika, viss notiek lēnāk, un atslēgas vārds ir pacietība. Ir iecerēts, ka kursus varētu atsākt septembrī.

Pati Kristīne jau ir izmantojusi arī citu brīvprātīgo palīdzību no Laika Bankas. Bērnu animātore Svetlana ir palīdzējusi Kristīnei ar meitiņas Dzimšanas dienas svinībām. Apsver domu izmantot latviešu valodas pedagoga palīdzību un sašūt kleitu. Cerēsim, ka Kristīne satiks šeit daudz jauku un draudzīgu cilvēku, kuru mērķis visiem kopā padarīt sabiedrību laimīgāku.

Nevar būt, ka labas lietas vienkārši tā beidzas! Cerēsim uz turpinājumu!